• BIST 9693.46
 • Altın 2496.161
 • Dolar 32.4971
 • Euro 34.5977
 • Ankara 9 °C
 • İstanbul 10 °C
 • İzmir 12 °C
 • Giresun 15 °C
 • ŞEBİNKARAHİSARLILAR YARDIMLAŞMA DERNEĞİN’DEN TERÖR OLAYLARINA KARŞI ÇOK SERT AÇIKLAMA
 • ORDU-GİRESUN HAVALİMANI TURİZMİ CANLANDIRDI
 • ALİ KARANCI YAZDI ‘’YAPBOZ DEĞİL, PLANLI PROJELİ’’
 • RAMAZAN’DA GÖNÜLLERE UZANACAK SICACIK EL ŞEBİNKARAHİSARLILAR YARDIMLAŞMA DERNEĞİ’NDEN
 • AK PARTİ GİRESUN’DA SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ ETTİ

GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ, ENSEYİ KARARTMAYIN

Av.Hakan ÖZBAY

GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ, ENSEYİ KARARTMAYIN,

BİR EVDEN DÖRT PROFESÖRÜN ÇIKTIĞI MAHALLEYE DE BU YARAŞIRDI!

TEŞEKKÜRLER SEVGİLİ KAYMAKAMIMIZ MURAT ÇAĞRI ERDİNÇ,

TEŞEKKÜRLER TAMZARA,

 

                        Kırk yıllık ömrümde edindiğim tecrübelerle hayata dair, geleceğe dair her zaman ümit var bir yapıya sahibim. Karamsarlığı sevmiyorum. Bunu hayatımın her alanına yansıtmaya çalışıyorum. Aile hayatıma, iş hayatıma, cemiyet hayatıma, siyasi hayatıma, velhasıl her alanıma ve her anıma. İstediğimiz kadar gamlı baykuş modunda yaşayalım bunun hiçbir faydası yok. Kendi geleceğim, ailemin geleceği, doğup büyüdüğüm memleketimin, camiamızın geleceği ve milletimizin ve ülkemin geleceği için bu şekilde ümit var düşünürsem her şeyin çok daha iyi olacağına inanıyorum. Bu şekilde gelecekle ilgili ümit var olma oranımız ne kadar yüksek tutarsak güzel gelişmeler görme ihtimalimiz artıyor. Bunu bardağın dolu tarafına bakmak olarak da niteleyebiliriz.

                          Yazılarımızla ağırlıklı olarak hitap etmeye çalıştığımız, ülkemizin çok özel bir yöresi olan memleketimiz Şebinkarahisar’ın gerek yerelde gerekse göç nedeniyle ülkemizin birçok ilinde yaşayan insanlarından oluşan güzide bir camiamız var. Şahsen takip etmeye çalıştığım son on beş yıllık süreçte iletişim imkânlarının her geçen gün artması ile camiamız çok diri bir topluluk haline gelmeye başladı. Şebinkarahisarlılık ruhu ve memleket sevdası temeli üzerinden insanlarımızın yöremizin uzun yıllardır çözülmeyi bekleyen sorunları ile ilgili hassasiyeti arttığı gibi, kamuoyu oluşturma gücü de daha bilinçlendi. Bunun faydalarını yavaş yavaş görmeye başladığımız gibi uzun vadede çok daha fazlasını görmeye başlayacağız. Ancak bundan sonraki süreçte bir önceki yazımda bahsetmeye çalıştığım üzere iyi bir yol haritası çizmek şart.

                           Şebinkarahisar’ımızda kadim bir medeniyet merkezi olma vasfını korumak için yapılabilecek en özel projelerden biri daha gerçekleştirildi.2011 yılında başlayan süreç hafta sonu yapılan etkinlikle taçlandırıldı. Avrupa Birliği Fonlarından alınan destekle Kadın istihdamının Desteklenmesi hibe programı kapsamında Şebinkarahisar Belediyemizin öncülüğünde, paydaşları olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,  Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Meslek Yüksek Okulu, İş Kur, Şebinkarahisar Halk Eğitim Merkezi ve Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneğinin destekleri ile hazırlanan KADINLAR ÜRETİMDE projesi ile atılan tohumlar artık meyveye durdu sayılır. Bu proje ile atılan tohumlarla ilçemizin en önemli el sanatlarından olan TAMZARA DOKUMACILIĞI, MAZMANLIK VE KİLİM DOKUMACILIĞI alanında kaybolmaya yüz tutmuş bu hazine el sanatlarımızın yeniden gün yüzüne çıkması için gerekli ateş yakılmıştı.

hakan-yazi.jpg

                         Belediyemizin sahipliğinde yürütülen bu projenin kahramanlarından değerli öğretim üyelerimizden Sayın Oktay Yıldız’ın koordinatörlüğünde 10 ay devam eden bu projede eğitim gören 70 kadınımızla bu üç el sanatımızın öğretici ve üreticileri ortaya çıkarıldı. Yine bu proje için alınan 136.791,11 EURO’LUK hibe desteği ile bu kadınlarımızın aile bütçesine ve ilçemizin ekonomisine katkı sağlandı. Yine bu proje Avrupa Birliği, devlet,  üniversite, yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile gerçekleşen ilçemizdeki ilk projelerden biridir. Bu proje ile ilçemizdeki yüksekokulların önemi bir kez daha ortaya çıkmış ve anlaşılmıştır. Yine bu projenin tamamlanması sonrası ortaya çıkarılan kumaşlar ve hediyelik ürünler yavaş yavaş evlerimize girmeye başladı. Yine Kaymakamlıkça hükümet konağı önünde oluşturulan dokuma atölyesi ile bu projenin devamında süreklilik sağlandı. Projenin paydaşlarından olan Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma derneğinin ve diğer STK larımızın birçok etkinliğinde bu üretilen dokuma ürünlerimiz satışa sunulabildi ve kullanıcılara ulaştırıldı. Yine bu kapsamda İstanbul’da ilk kez Şebinkarahisarlılar yardımlaşma Derneğinin 50. Kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında Sayın kaymakamımızın desteği ile Abdi İpekçi Kapalı Spor Salonunda yapılan şölende kurulan otantik Şebinkarahisar evininin yanında Tamzara Dokuması tezgahı kurularak yapılan workshop uygulaması ile bu sanatımız ve ürünümüz tüm camiamıza ve ülkemize tanıtım fırsatını yakaladı.

KADINLAR ÜRETİMDE PROJESİ

                          Ama en güzel finali ise yine harika bir proje ile ilçemizde devletimizin gülen yüzü ve temsilcisi olan Sayın Kaymakamımız bu el sanatımızı ve ürünümüzü, doğduğu yerde, kendi membaında tüm Türkiye’ye, tüm dünyaya ses getirecek bir etkinlikle ulaştırdı. Şahsi zorunlu mazeretim nedeni ile katılamadığım ancak büyük bir heyecanla ve gidemediğim için hayıflanarak takip ettiğim Şebinkarahisar’ın Tamzarasında harika bir organizasyonla yapılan TAMZARA DOKUMASI DEFİLESİ başlangıçta dile getirdiğim güzel günler görme umudumuzun güçlenmesine yol açtı.

                         Şebinkarahisar gibi köklü bir tarih ve kültür şehri olan Malatya’da vali yardımcısı olarak yaptığı görevi sırasında edindiği büyük deneyimi ve engin vizyonu ile ilçemizde göreve gelir gelmez kısa sürede şehrimizin envanterini ortaya çıkaran Sayın Kaymakam fikir babalığı da yaparak organize ettiği bu özel proje ile Şebinkarahisar’ın sadece bir el sanatını ve ürününü değil aydınlık ve olması gereken yüzünü çok iyi bir şekilde yansıtmıştır.  Yürekten alkışladığımız projenin fikir babası olan kendisine ve bu projede emek veren tüm ekibine,  paydaşları olan Şebinkarahisar Belediyesine, Yüksekokullar Moda Tasarım Bölümüne, Tamzara Mahalle Muhtarlığımıza, Tasarım ekibine ve özet olarak tüm emeği geçenlere ne kadar teşekkür etsek azdır.

                         Nev’i şahsına münhasır özellikleri ile Osmanlı’ya Şehzade Sancaklığı yapan, Türkiye Cumhuriyetinin ilk on yılında beş milletvekili ile bölgenin merkezi konumundaki eski vilayetimizin küllerinden doğarak yeniden eski merkezi ve güçlü konumuna ulaşması için gerekli altyapının hazır olduğunu düşünüyorum. Bundan sonraki süreçte ise oluşan bu güzel alt yapı ile Cumhuriyetin yüzüncü yılına gelmeden Şebinkarahisar’da bir Safranbolu, bir Beypazarı hikâyesi yazılması için gerekli olan çalışmaların Sayın Kaymakamımızın öncülüğünde tek yumruk olarak sürdürülebileceğine inanıyorum. Umudumuzu kaybetmeyelim, hep birlikte, iyi niyetle,  samimiyetle, güzellikler için çalışalım, üretelim.

                                                                                                           Selam ve saygılarımla.

                                                                                                               AV.HAKAN ÖZBAY

          

 

 

 

 

Bu yazı toplam 2311 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2015 Şebin Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.