• BIST 9530.47
 • Altın 2493.196
 • Dolar 32.4996
 • Euro 34.6269
 • Ankara 25 °C
 • İstanbul 23 °C
 • İzmir 27 °C
 • Giresun 27 °C
 • ŞEBİNKARAHİSARLILAR YARDIMLAŞMA DERNEĞİN’DEN TERÖR OLAYLARINA KARŞI ÇOK SERT AÇIKLAMA
 • ORDU-GİRESUN HAVALİMANI TURİZMİ CANLANDIRDI
 • ALİ KARANCI YAZDI ‘’YAPBOZ DEĞİL, PLANLI PROJELİ’’
 • RAMAZAN’DA GÖNÜLLERE UZANACAK SICACIK EL ŞEBİNKARAHİSARLILAR YARDIMLAŞMA DERNEĞİ’NDEN
 • AK PARTİ GİRESUN’DA SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ ETTİ

EY KARAYOLLARI 16. BÖLGE MÜDÜRÜ

Av.Hakan ÖZBAY

EY KARAYOLLARI 16. BÖLGE MÜDÜRÜ,

EY ULAŞTIRMA BAKANLIĞI MÜŞTEŞARI,

EY ULAŞTIRMA BAKANI,

ŞEBİNKARAHİSARLI, ALUCRALI, ÇAMOLUKLU İLE DALGA GEÇMEYİN…

Şebinkarahisar’dan yeni geldim. Ramazan Bayramı öncesi ailece memlekete gittik ve çok güzel anılarla döndük. Tatil süresince güler yüzünü ve selamını esirgemeyen tüm dostlara teşekkür ediyorum. Memlekete girerken ve çıkarken yaşamak zorunda kaldığımız bir konu hariç!

İlimiz Giresun’la memleketimiz Şebinkarahisar arası yolun Asarcık’tan başlayan noktadan İstanbul Bağlantı yoluna kadar olan yol ağı Sivas’ta bulunan Karayolları 16. Bölge Müdürlüğü sorumluluğundadır. Asarcık’tan Tamzara’ya, Tamzara’dan Şebinkarahisar’a ve Şebinkarahisar’dan Saraycık Köyüne kadar olan yol un duble yol (bölünmüş yol )  olarak ihale edildiği ve tamamlandığı resmi kayıtlarla ortadadır. Bu kısımla ilgili çalışmaların başlangıç tarihi sanırım on yıl öncesini bulmaktadır. Bunun dayanağı ise Karayolları Genel Müdürlüğünün internet sitesindeki güncel yol haritalarında bu yolun Tamzara’dan Şebinkarahisar’a ve Şebinkarahisar’dan Saraycık’a a kadar kısmının duble yol (bölünmüş yol) olarak yapılıp tamamlandığı işaretlenmiş durumda ve sürücülere bu şekilde bilgi verilmekte.Bu bilginin doğru olup olmadığı , duble yolun( bölünmüş yolun ) ne olduğunu bilenler , bu yolun duble yol olarak yapılıp yapılmadığını , yolun standartlarını , kullanan tüm sürücüler tüm yaz boyunca  anlamışlardır.

Benim dile getirmek istediğim, kafamdaki soru işaretleri uyandıran konular ise başkadır. Şebinkarahisar-İstanbul bağlantı yolu olarak bilinen Sivas güzergâhına devam eden takriben 45 km lik yolumuzun son durumu ile ilgili. Bu yolun Şebinkarahisar –Saraycık arasındaki bölümünü ve sonrasındaki da halen yolda çalışma yapan ER-AYDIN ünvanlı bir yol yapım firması yapmıştı. Ancak şu an duble yol olduğu iddia edilen inşaatın terminal yakınındaki İl Bank tarafından yaptırılan parkın devamında yol çöktüğü için yeniden kazıklama çalışması başlamış durumda, yapılan yolun zemin ve asfalt kalitesini anlamak için de yol mühendisi olmaya gerek yoktur. Görünen köy kılavuz istemez. İnşallah kısa sürede yapılır.

Asıl anlayamadığım konu ise, yetkililerden aldığımız bilgilere göre halen yapımı devam eden Eğribel Tüneli nin devamında,  yolun duble yol standardında İstanbul bağlantı yoluna bağlanacağı ve bu güzergahında yeniden düzenleneceği idi. Şebinkarahisar’dan Saraycık’a kadar olan yolu 10 yıl öncesinden başlayıp kayden duble yol olarak yapıldığı ileri sürülse de duble yol standardında yapmayan bu şirkete ikinci beş km lik yolun ihalesi neden ve nasıl verilebilmiştir. Memleketimize giderken ve dönerken Yedikardeş köyünden Saraycık’a kadar olan kısımda beş yıl öncesinden başlatılan 2. Beş km lik etaptaki çalışmalardaki yüksek hızı (!) hep birlikte gözlemlemekteyiz. Yol yapımı konusunda yeterli tecrübesi olmayan, kalitesiz ve verimsiz çalışan, gerekli emniyet tedbirlerini almayan, yeterli makine parkı olmayan ve ilçemizde on yıldır yol müteahhitliği öğrenmeye çalışan bu firmayı hiç denetleyen bir merci yok mudur. Yol yapım sürecinde halen bu yoldan geçip dönenler gerek bu işi alan firma yetkililerinin, gerekse karayolları genel müdürlüğü yetkililerinin kulaklarını epeyce çınlatmışlardır.  Bu işin ihalesinin hangi şartlarda ihale edildiğini ve teslim süresini hiçbir yetkili sorgulamayacak mıdır. Ben bir vatandaş olarak sorularımı ve şikâyetimi BİMER’e en kısa sürede yapacağım.

Yine bu mecradan soruyorum, kabaca bir hesapla Şebinkarahisar merkezle Yedikardeş Köyü arasındaki 10 km lik yol yapımı on yıl devam ettiyse kalan 35 km lik yolun yapımı için 35 yıl mı bekleyeceğiz. Yine ikinci beş yıl tamamlandıktan sonra kalan 35 km lik kısım içinde aynı firmaya beşer yıllık periyotlarla mı bu yol ihalesi verilecektir. Maalesef kimsenin sesi soluğu çıkmıyor. Günümüz mühendislik imkanları ile 45 kmlik bu yolu tek seferde konusunda tecrübeli ve güçlü bir yol yapım firmasına gerçek duble yol standardında ihale edip bu çileye son verilmesi düşünülmüyor mu acaba. Bu şekilde bir firmanın, yöremizin gelişimi için hayati öneme haiz bir yolun yapımında bölgeye çöreklenip yatmasına, bu kadar süre kimsenin sesini soluğunu çıkaramamasına ben bir anlam veremiyorum. Nedense bu konuda yöremizin idarecileri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının da sesi soluğu çıkmıyor.

Değerli hemşerilerim, Şebinkarahisar İpek Yolu üzerinde ve bizim yöremizden geçen yol doğuya ulaşımda 80 km daha kısadır. Bu bizim yöremiz için büyük bir avantajdır. Bu yolumuz ve ilçemizden Alucra’ya, Şiran istikametine devam eden 40 km’lik yol yapıldığında tüm araç trafiği doğal olarak güzergah değiştirmek durumunda kalacaktır. Ben bu yolun bu şekilde on yıldır oyalanmasının altında başka unsurların etkin olduğunu düşünerek bu hususu da paylaşmak istedim.

Çok Değerli Şebinkarahisarlı, Alucralı, Çamoluklu hemşehrilerim, on yıldır, iki kamyon, iki kepçe ile yol yapıyoruz diyerek bizleri oyalayan Ulaştırma Bakanlığının, Karayolları 16. Bölge Müdürlüğünün ve 2. Etap  5 kmlik ihaleyi alan  yol yapım şirketinin çok değerli yöneticilerine iki satır yazacak yazınız, iki lafınız yok mudur. Ben şahsen o yörenin ferdi olarak memleketimiz insanına yapılan bu saygısızlığı kabullenemiyorum. Kimse Şebinkarahisarlı, Alucralı, Çamoluklu ile dalga geçmesin. Bu konunun sonuna kadar takipçisi olmaya gayret edeceğim. Bu yazımız üzerine polemik üretmeye çalışacak, konuyu farklı mecralara çekmeye çalışacak ileri akıllılara da şimdiden söylüyorum, boş işlerle uğraşmayın,  enerjinizi memleketin önemli sorunlarına harcayın, düşünün,  okuyun, araştırın,  çalışın, yazın, üretin, eleştirin, boş laf üretmeyin.

SELAM, SEVGİ VE SAYGILARIMLA

AV.HAKAN ÖZBAY

Bu yazı toplam 2900 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2015 Şebin Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.