• BIST 10673.21
 • Altın 2423.349
 • Dolar 32.1752
 • Euro 35.0059
 • Ankara 18 °C
 • İstanbul 18 °C
 • İzmir 21 °C
 • Giresun 17 °C
 • ŞEBİNKARAHİSARLILAR YARDIMLAŞMA DERNEĞİN’DEN TERÖR OLAYLARINA KARŞI ÇOK SERT AÇIKLAMA
 • ORDU-GİRESUN HAVALİMANI TURİZMİ CANLANDIRDI
 • ALİ KARANCI YAZDI ‘’YAPBOZ DEĞİL, PLANLI PROJELİ’’
 • RAMAZAN’DA GÖNÜLLERE UZANACAK SICACIK EL ŞEBİNKARAHİSARLILAR YARDIMLAŞMA DERNEĞİ’NDEN
 • AK PARTİ GİRESUN’DA SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ ETTİ

Tarımda Yapılan Çalışmalar

Tarımda Yapılan Çalışmalar
Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinin 2009 yılının birinci ayında yaptığı çalışmalar açıklandı. İl genelinde yapılan çalışmalar şöyle:

5179 Sayılı Kanun kapsamında İlimizde gıda üretimi yapan 77 adet işyeri denetimi yapılmış, 5 adet firmaya 9 adet üretim izin belgesi düzenlenmiştir.

 
            Piyasa gözetimi ve denetimi işlemleri ile ilgili olarak 174 adet toplu tüketim ve gıda satış yeri denetlenmiştir.
 
            İlimizde 59 adet işyeri denetimi yapılarak, 200 adet ihracat sağlık sertifikası düzenlenmiştir.
 
            2009 Yılı Gıda Denetim Ve İzleme Programları:
            Süt ve Süt Ürünleri Denetim Programı kapsamında 2, Bal Denetim Programı Kapsamında 1, Kuru Meyve ve Kuru Meyve Ürünleri Denetim Programı Kapsamında 5, Bitkisel Yağlar ve Margarin Denetim Programı Kapsamında 2, Bitkisel Ürünler Denetim Programı kapsamında (pestisit) 1, Tuz Denetim Programı Kapsamında 2 adet numune alınmıştır.
 
            İlimiz sınırları içerisinde bulunan balıkçı barınaklarında ve denizden yapılan denetimlerde koruma ve kontrol çalışmaları devam etmektedir.
 
            9 adet gerçek kişiler için su ürünleri avlanma belgesi ve 3 adet amatör balıkçı belgesi düzenlenmiştir. Karadan 20 adet denetim yapılmıştır.
 
            Koruyucu Aşılama Çalışmaları:
            Ay içerisinde 300 küçükbaş hayvan ile 14 kedi-köpek şap aşısı uygulanmıştır.
            Ocak 2009 ayı içersinde ilimizde çeşitli hayvan hastalıklarına karşı yapılan sağlık taramaları:
            Ay içerisinde 5 bin 972 büyükbaş, 6 bin 631 küçükbaş, 7 tırnaklı, 6 bin kanatlı, 86 kedi-köpek, 625 kovan olmak üzere toplam 19 bin 321 sağlık taraması yapılmıştır.
            Serbest Veteriner Hekim Muayenehanelerinin Denetimi Ve Ruhsatlandırılması:
            İlimiz Genelinde Faaliyet Gösteren Serbest Veteriner Hekimlere Ait  Muayenehanelerin Denetimleri periyodik olarak yapılmakta olup, ay içerisinde toplam 5 denetim gerçekleştirilmiştir.
 
            Ev ve Süs Hayvanı Satış Yerlerinin Denetimi:
            İlgili yönetmelik kapsamında ruhsatlandırılan süs hayvanı satış yerlerinde değişik tarihlerde toplam 4 denetim yapılmıştır. 
            Veteriner İlaçları Satış Yerlerinin Denetim Çalışmaları:
            Veteriner İlaçları Satış Yerlerinde (Eczane, Veteriner Hekim Muayenehaneleri) Toplam 5 denetim ve ruhsatsız ilaç  kontrol çalışması yapılmıştır.
 
            Mera Kanunu kapsamında; 2009 yılı tespit, tahdit ve tahsis programı hazırlıkları yapıldı. Mera Kanununun 14. maddesi kapsamında yapılan başvuruların değerlendirme işlemlerine devam edildi. 2009 yılı otlatma mevsimi tarihlerinin belirlenmesi üzerinde çalışmalar yapıldı. Büro çalışmalarıma devam edildi.
 
            2008 yılına ait Mazot ve Gübre Desteği başvuruları 20 Ocak 2009 tarihi itibarıyla sona ermiş olup, askı işlemleri başlatılmıştır. Çiftçi Kayıt Sistemi çalışmaları kapsamında; Bakanlığımız ve İlçe Müdürlüklerimiz ile yazışmalar yürütülmüştür. 01 Ocak 2009 tarihi itibariyle Çiftçi Kayıt Sistemi dosya kabulü ve güncelleme faaliyetleri başlamıştır. 26 Ocak 2009 tarihi itibariyle 2008 yılına ait toprak analizi desteği başvuruları sona ermiş olup, askı işlemleri başlatılmıştır. Yürütülen konularla ilgili mevcut çalışmalar sürdürülmektedir.
 
            Hayvancılık ön soy ve soy kütüğü çalışmaları kapsamında; Ocak 2009 sonu itibarı ile Ön Soy Kütüğüne 12.835 baş, Soy Kütüğüne ise 2.691 baş sığır kayıtlıdır.
 
            Tarım Alanlarının Tarım Dışı kullanılması ile ilgili olarak; Ocak ayında toplam 5 müracaat olup, 2 müracaat sonuçlandırılmış ve 19 bin 625 hektarlık arazinin tarım dışı kullanımı uygun görülmüştür.
 
            Su ürünleri yetiştiriciliği kapsamında; mevcut tesislerin dosya düzenleme çalışmaları sürdürülmektedir.
 
            Fındık Üretici Belgesi güncelleme çalışmalarına devam edildi.
 
            Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi kapsamında Süt Sığırı Yetiştiriciliği Projesi (51 aile x 2 baş) uygulamakta olan ve Görele İlçesinde faaliyet gösteren S.S. Aydınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklarına Ocak ayı içerisinde ahır inşaatları için 60.500 TL ve işletme binası inşaatı için 39.270 TL. olmak üzere toplam 99.770 TL. hakediş ödemesi yapılmıştır.
 
            Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Çerçevesinde Makine-Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Kapsamında Ocak ayı içerisinde otuzyedi (37) adet sırt atomizörü alımı gerçekleştirilerek çiftçilere teslim edilmiştir. Bu satın alımların %50 karşılığı olan 11.188,78 TL. tutarındaki hibe ödeme talebi Tarım ve Köyişleri Bakanlığına gönderilmiştir.
 
            2009 Ocak ayında 5 adet gübre bayi denetimi yapılarak bir adet numune alınmıştır. Gübre uygulamaları ile ilgili olarak normal denetimlere devam edilmektedir.
 
            2.272.635 Kg. İç Fındık, 334.915 Kg. Fındık Püresi, 507.018 Kg. Buğday Unu 6968 Sayılı Zirai Mücadele Ve Zirai Karantina Kanunu Gereği Kontrolleri Yapılarak İhracatına İzin Verilmiştir. Bu Kapsamda 204 Adet Kontrol Yapılarak Bitki Sağlık Sertifikası Düzenlenmiştir.
 
            16 Ton İç Fındık Fümige Edilmiştir. Bu Kapsamda 1 Adet Fümigasyon İşlemi Uygulanmıştır.
 
            Merkez İlçede 1 adet, Keşap İlçesinde 1 adet, Bulancak İlçesinde 1 adet, Doğankent İlçesinde 1 adet olmak üzere Toplam 4 adet Bitki Koruma Ürünleri ve Alet-Makine Bayiliği kendi istekleri doğrultusunda iptal edilmiştir.
 
            Merkez ve İlçelerde 9 Adet Zirai İlaç ve Alet-Makine Bayii kontrol edilmiştir.
 
            Merkez ve İlçe pazarlarında satışa sunulan fidanlar fiziki yönden kontrol edilmiştir.
 
            İlçe Müdürlüklerimizde görevli teknik elemanların ve mühendis unvanlı sözleşmeli personellerin katıldığı; “Gübreleme ve Gübre Tavsiyesine Yönelik Toprak Analizleri “ konulu Hizmetiçi Eğitim toplantısı düzenlenmiştir.
 
            Valilikte oluşturulan Tek Adımda Hizmet Bürosunda ve Müdürlüğümüze müracaat eden çiftçilerimizin zirai gelir hesaplamaları yapılmıştır.
 
            Müdürlüğümüze müracaat eden çiftçilerimize çeşitli tarımsal konularda bilgi verilmiştir                          
Bu haber toplam 1515 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2015 Şebin Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.