• Ankara8 °C
  • İstanbul10 °C
  • İzmir15 °C
  • Giresun10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
NİHAYET EĞRİBEL TÜNELİ YAPILIYOR
27 Kasım 2010 Cumartesi 19:27

NİHAYET EĞRİBEL TÜNELİ YAPILIYOR

Milletvekili Temür, Eğribel Tüneli'nin proje ihalesinin 30 Kasım Salı günü yapılacağını belirterek, "Verdikleri sözleri yerine getirip, projenin hayata geçmesi için yoğun çaba harcadıklarını ifade etti"...

Ak Parti Giresun Milletvekili Ali Temür, 2009 yılı yerel seçim çalışmaları sırasında Giresunlu hemşerilerine, Giresun-Dereli-Şebinkarahisar Karayolu'nun iyileştirileceğinin ve Eğribel'e Tünel yapılacağının sözünü verdiklerini ve sözlerini yerine getirmek için yoğun çaba gösterdiklerini belirtti.

Milletvekili Temür, Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü nezdindeki girişimleriyle önce Giresun-Dereli-Şebinkarahisar Karayolunun iyileştirme çalışmalarını başlattıklarını ifade etti.

İyileştirme çalışmalarının en önemli ayağının kış aylarında geçit vermeyen 2 bin 200 Rakımlı Eğribel mevkiinden Tünel açılarak geçilmesi olduğunu kaydeden Milletvekili Temür, “Tüm hemşerilerimizin büyük bir umutla beklediği bu önemli projeyi hayata geçirmek için yoğun çaba harcadık. Girişimlerimizle Yerel Seçimlerden sonra Eğribel Tünelinin Etüd Çalışmalarını başlattık ve kısa bir zamanda bitirdik” dedi.

İHALE TEKLİFLERİ KISA SÜREDE DEĞERLENDİRİLECEK

Etüd çalışmaları tamamlanan tünelin proje çalışmalarının başlaması için yoğun çaba gösterdiklerini belirten Temür şu ifadelere yer verdi, “Eğribel Tüneli'nin proje ihalesinin 30 Kasım 2010 tarihinde yapılması kararını aldırdık. Bu karara göre 30 Kasım Salı Günü Karayolları Genel Müdürlüğü, firmaların Eğribel Tüneli ile ilgili ön yeterlilik tekliflerini alacak. Bu teklifleri kısa sürede komisyon olarak değerlendirip teklif veren firma sayısını 10'a indirecek ve 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu Çerçevesinde Projeyi yapacak firmayı belirleyecektir.

30 Kasım'da proje ihalesi yapılacak olan Eğribel Tüneli'nin yapılan ilk Etüd Çalışmalarına göre; 2 bin 200 rakımlı Eğribel Mevkiinin bin 800 Rakımlı bölümünden tünel girişinin başlaması ve bin 750 rakımlı kısımdan çıkması planlanmaktadır. Halen kullanılan yola göre tünelin yapımı ile yolun girişi 400 metre aşağıya çekilmiş olacak ve böylece karlanma ve buzlanma önlenmiş olacaktır. Şu anki verilere göre Eğribel Tünelimizin uzunluğu yaklaşık 5 bin 700 m civarında olacak, tünelin ulaşıma açılmasıyla bu yolu kullanan vatandaşlarımızın yol çilesi bitecektir.”

TÜNELLERLE KESKİN VİRAJLAR ORTADAN KALKACAK

Giresun-Dereli-Şebinkarahisar yolunda Eğribel Tüneli dışında toplam bin 880 m uzunluğunda 5 adet daha Kısa Burun Tüneli olarak adlandırılan küçük tüneller yapılacağını ifade eden Temür, “Bu tünellerin yapımındaki amaç da keskin virajları kaldırmak, kış aylarında karlanma ve buzlanma olan bölgeleri en aza indirmektir.

Ak Parti iktidarı ve bölge milletvekilleri olarak verdiğimiz tüm sözlerin arkasındayız. Giresun ve hemşerilerimizin yararına olan tüm projeleri takip etmekten mutluluk duyuyoruz. Eğribel Tüneli Proje Çalışmalarının hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum” dedi...

K.:Giresungazete

Bu haber toplam 2201 defa okunmuştur
YORUMLAR
Gurbetin yolu kısalacakmı?
Nuran AKSU
Bir Şebinkarahisarlı olarak sevinmedim desem yalan olur.Temennim haber doğru çıkar, biz gurbettekilerde dört mevsim gitmek istediğimiz ama yol çilesi yüzünden yılda bir kez gidebildiğimiz memleketimize gider hasret gideririz işallah.
28 Kasım 2010 Pazar 15:33
CENNET YOLU ve EĞRİBEL TÜNELİ...
Hikmet OKUYAR
Giresun Milletvekilimiz Sn.Ali Temür`ü, vekil olmadan önce de tanıyordum.

Doğu Karadeniz Bölgesi için hayati önem taşıyan Giresun`nun n e f e s b o r u s u olarak tarihi gerçeği çağrıştıran G i r e s u n, Dereli, Ş e b i n k a r a h i s a r, Sivas Vilayet Yolu ile E r z i n c a n, Refahiye, A k ı n c ı l a r, Şebinkarahisar, D e r e l i, Giresun Vilayet Yolu; C E N N E T Y O L U güzergahında gizemli özelliklere sahip dünyaca ünlü 2200 Rakımlı E ğ r i b e l T e p e s i çevresinde yaşanan acılar ve çileler çok yakın bir gelecekte mutluluğa dönüşecek.

Vekilimiz Sn. Temür açılışı seçimden önce Başbakan ile yapacakmış gibi çok iddialı konuşuyor.

Teşekkür ediyoruz.

Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Engin Ufuklu Bilge Bürokrat Sn. M. Habip Soluk ile Bakanımız Sn. Binali Yıldırım`ın sözlerini de çok önemsiyoruz.

Partilerüstü çok yoğun ilgi gören GİRESUN, DERELİ, ŞEBİNKARRAHİSAR, SİVAS Vilayet Yolu, CENNET YOLU projesi ile Kelkit Vadisi`nde, Giresun yöresinde Canik Yaylalarında; Sağlık Turizmi adına, ekonomik sosyal kültürel canlanma adına çok önemli yeniden yapılanmalar olacak.

Konunun ehemmiyeti ve aciliyeti, bir kez daha Başbakan Sn. R. Tayyip Erdoğan`a kısa süreli brifing verilerek anlatılmalı.

Başbakan 2001 yılında Trabzon, Giresun, Dereli, Şebinkarahisar, Alucra ziyareti sırasında Dünyaca ünlü 2200 Rakımlı Gizemli Eğribel Tepesi ile yakından ilgilenmişti.

Şimdi bilinen söylemler ve eylemler doğrultusunda acilen gereğinin yapşımasını istiyoruz.

Hem de seçimlerden önce.. Seçimlerden önce.. Gecikmiş olsa bile sabırla ve umutla bekliyoruz.

Ş e b i n g ü l ü sunumlarımızla Selam Sevgi Saygı

Hikmet OKUYAR
28 Kasım 2010 Pazar 14:17
30 SENE SURER HERALDE
RUSTEM ÇİFÇİ
nerdeyse bolu unelı kadarmış demesıne gore bu tunel bu gıdısle 30 ila 35 sene surer ulke standartlarına göre:)
28 Kasım 2010 Pazar 11:25
Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2012 Şebin Haber Portalı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0530 464 28 45 / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA