• BIST 11064.85
 • Altın 2579.889
 • Dolar 33.0086
 • Euro 35.9773
 • Ankara 18 °C
 • İstanbul 24 °C
 • İzmir 26 °C
 • Giresun 25 °C
 • ŞEBİNKARAHİSARLILAR YARDIMLAŞMA DERNEĞİN’DEN TERÖR OLAYLARINA KARŞI ÇOK SERT AÇIKLAMA
 • ORDU-GİRESUN HAVALİMANI TURİZMİ CANLANDIRDI
 • ALİ KARANCI YAZDI ‘’YAPBOZ DEĞİL, PLANLI PROJELİ’’
 • RAMAZAN’DA GÖNÜLLERE UZANACAK SICACIK EL ŞEBİNKARAHİSARLILAR YARDIMLAŞMA DERNEĞİ’NDEN
 • AK PARTİ GİRESUN’DA SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ ETTİ

Bugün Mevlid Kandili idrak edilecek

Bugün Mevlid Kandili idrak edilecek
Bugün Mevlid Kandili idrak edilecek
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, 'Dünyanın sanal ve geçici meşgalelerinin ve sonu gelmez heveslerinin bütün hayatımızı ve geleceğimizi ipotek altına aldığı modern dönemde, Kur'an-ı Kerim'i ve Peygamberimiz'in Sünnetini daha iyi anlamaya, bunun için de gönlümüzü Kur'an'a açmaya ve Sevgili Peygamberimiz'in örnek hayatını ve ahlakını rehber edinmeye ne kadar çok ihtiyacımız var' dedi.

Bardakoğlu, Mevlid Kandili nedeniyle yayımladığı mesajında, 25 Şubat Perşembe gününü Cuma'ya bağlayan gece, tüm insanlara rahmet elçisi olarak gönderilen, peygamberlik zincirinin son halkası olan Hz. Muhammed'in Hicri Takvime göre doğumunun idrak edileceğini belirtti.

Hz. Muhammed'i örnek almanın, ancak O'nun insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı daveti hayatımıza yansıtmakla ve güzel ahlakını bir bilinç ve hayat tarzı olarak davranışlarımıza mihver yapmakla mümkün olduğuna işaret eden Bardakoğlu, 'Nitekim kendi aranızdan, size ayetlerimizi okuyan, sizi her türlü kötülükten arındıran, size Kitabı ve hikmeti öğreten, ayrıca bilmediklerinizi de öğreten bir peygamber gönderdik' ayet-i kerimesinin dile getirdiği gibi, ilahi hitabı buluşturan Rahmet Elçisi'nin, aynı zamanda o kelamı açıkladığını ve onun hayat veren mesajını bizzat yaşayarak aktardığını kaydetti.

'KUR'AN VE SÜNNET 14 ASIRDIR BİZLERİ KORUMUŞ'

Kur'an ve bütün ahlaki erdemleri şahsında toplayan Hz. Muhammed'in tüm insanlığa bir kurtuluş ve diriliş çağrısı yaptığına dikkati çeken Bardakoğlu, Mevlid Kandili ve diğer mübarek gün ve gecelerin, bu çağrıyı gönlümüzde, zihnimizde ve hayatımızda diri ve canlı tutmak adına fırsat günleri olduğunu ifade etti. Bardakoğlu, mesajında şu görüşlere yer verdi:

'Dünyanın sanal ve geçici meşgalelerinin ve sonu gelmez heveslerinin bütün hayatımızı ve geleceğimizi ipotek altına aldığı modern dönemde, Rabbimizin rahmet yüklü mesajı Kur'an-ı Kerim'i ve alemlere rahmet olarak gönderdiği Peygamberimiz'in Sünnetini daha iyi anlamaya, bunun için de gönlümüzü Kur'an'a açmaya ve Sevgili Peygamberimiz'in örnek hayatını ve ahlakını rehber edinmeye ne kadar çok ihtiyacımız var. Çünkü Kur'an ve Sünnet, bizi sıradan bir canlı olmaktan kurtarıp aslımıza döndüren bir çağrı olarak, bize kendimizi, Rabbimizi ve varoluşun sırrını tanıtan bir hakikat bilgisi olarak 14 asırdır bizleri korumuş, dünya hayatının engebeli yolculuğunda dimdik ayakta durmamızı ve dosdoğru yol üzere yürümemizi sağlamıştır. Öyleyse Mevlid Kandili'nde Kur'an'la ve Peygamberimiz'in Sünneti ile buluşalım, onları evimize misafir edelim, Peygamber Efendimizi daha yakından tanıyalım, çocuklarımızı O'nun sevgisi ile yetiştirelim, Kur'an-ı okuma ve anlamayı ibadet, yaşamayı hayatımızın gayesi edinelim.

Bu duygu ve temennilerle, Sevgili Peygamberimizin dünyayı şereflendirmesinin yıl dönümü olan Mevlid kandilinin bütün insanlığa rahmet ve huzur getirmesini, O'nu ve insanlığa getirdiği en büyük hediye olan Kur'an'ı yakından tanımamıza ve çağrısı etrafında birleşmemize vesile olmasını Yüce Mevla'dan niyaz eder, vatandaşlarımızın, soydaşlarımızın ve bütün İslam aleminin Mevlid Kandili'ni tebrik ederim.'

BARDAKOĞLU, KAHİRE'DEN VAAZ VERECEK, RAVZA-İ MUTAHHARA'DAN MEVLİT YAYINI

Mevlid Kandili dolayısıyla TRT, İstanbul Eyüp Sultan Camisi merkez olmak üzere, bu yıl 5 ayrı ülkeden canlı bağlantılar gerçekleştirilecek.

TRT Perşembe gecesi mevlid kandili için hazırladığı üç saatlik özel mevlid programında İslâm coğrafyasının en önemli merkezlerinden canlı yayın yapacak. Geçtiğimiz yıl Saraybosna - Kerkük - Girne ve İstanbul'dan canlı mevlit programı yayınlayarak gönüllerde taht kuran TRT bu yıl da Ravza - i Mutahhara başta olmak üzere İslâm dünyasının en önemli merkezlerinden canlı mevlit yayını gerçekleştirecek.

RAVZA-İ MUTAHHARA'DAN MEVLİT YAYINI

Geçtiğimiz Mirac Kandili'nde Kudüs'ten canlı mevlit yayını gerçekleştirmeyi başararak bütün Müslümanların duasını alan TRT, bu yıl da ilk kez Mescid - i Nebevi'den mevlit yayını gerçekleştirerek, Müslümanların Perşembe gecelerinin abad olmasında önemli bir iş gerçekleştirecek. Ravza - i Mutahhara'dan bugüne kadar hiç mevlit yayın yapılmadı. TRT bu yayını ile başarılması güç bir işe imza atacak.

KAZAN DA UNUTULMADI

25 Şubat Perşembe gecesi üç saatlik canlı yayında TRT, Kazan'ı da unutmadı. Yusuf Akçura'dan Ahmet Ağaoğlu'na kadar cumhuriyet döneminde etkili olmuş birçok aydının memleketi olarak bilinen Tataristan'ın Başkenti Kazan'ı da unutmayan TRT, Perşembe gecesi Kazan'dan da canlı mevlit yayını gerçekleştirecek. Medine'den Mescid - i Nebevi'den yapılacak olan yayında, Kazan'dan da Kul Şerif Camii'nden bağlanılacak. Kazan Kul Şerif Camii'nden hafızlar ve mevlithanlar aşırları ve kasideleri / gazelleri ile mevlit yayınında yer alacaklar.

KAHİRE, ÜSKÜP VE KERKÜK DE VAR

TRT 1'de canlı olarak yayınlanacak mevlit programında Kahire, Üsküp ve Kerkük de unutulmadı. Kahire'den Hazreti Hüseyin Camii'nden, Üsküp'ten ise Gazi Muradhan Camii'nden mevlit yayınına bağlanılacak. Kahire Hazreti Hüseyin Camii, bilindiği gibi Hazreti Hüseyin Efendimizin Pak ve Mutahhar başının bulunduğu cami. Kerkük Büyük Nur Camii'ndeki mevlit programı da TRT ekranları aracılığıyla İslâm dünyasına aksettirilecek.

TRT 1 ekranlarında 3 saatlik canlı mevlit yayınını ise şu isimler sunacak:

•İstanbul: Senai Demirci

•Kazan: Halil Demirci

•Üsküp: Bekir Develi

•Kahire: Serdar Tuncer

•Mescid - i Nebevi: Ömer Döngel.

Mevlid Kandili Programı, 25 Şubat Perşembe akşamı 19:30-22:30 saatleri arasında TRT 1, TRT AVAZ ve TRT 6'dan yayınlanacak.

Hz. Muhammed'in Doğum Yıldönümü'nde

KANAL 7 MEVLİD ÖZEL PROGRAMI CANLI YAYINLA SULTAN AHMED CAMİİ'NDEN

Mevlid Kandili Özel yayını Sultanahmet Camii'nden canlı yayınla ekrana geliyor. Hz. Muhammed'in doğum yıldönümü olan bu özel gecede Kur'an-ı Kerim'den sureler okunacak, dualar edilecek, mevlidhanlar tarafından ilahiler söylenecek. Mevlid Kandili dolayısıyla gerçekleştirilen canlı yayında ünlü mevlidhan, hafız ve kâriler Kanal 7 ekranında Hz. Peygamber'in doğum yıldönümünün sevincini ekrana taşıyacaklar…

Gecenin arası duasını Sultanahme Camii İmamı Emrullah Hatipoğlu yaparken, ünlü mevlidhanlardan Ahmet Kayacı, Yunus Balcıoğlu, Muzaffer Çelikhanzade ve Adem Karabey okuyacakları mevlidlerle geceyi ihya edecekler. Ünlü kariler Ahmet Karalı, Fatih Akman ve Ekrem Nalbant'ın okuyacağı Kur'an-ı Kerim'le izleyenlere manevi bir gece yaşatırlarken Ankara İlahi Grubu'nun birbirinden etkileyici ilahileriyle gece renklenecek. Mevlid Kandili özel yayınında gecenin duasını ise Diyanet İşleri Emekli Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan yapacak…

Mevlid Kandili Özel programında ünlü mevlidhanlar, hafızlar, kâriler Kanal 7 ekranlarında bir araya geliyor. Hz. Muhammed'in doğum gecesi olan bu gecede, Kur'an-ı Kerim'den okunacak sureler, ilahiler ve mevlidler usta icracıların sesinden izleyenlere manevi bir gece yaşatacak. Sultanahmet Camii'nden gerçekleşecek Mevlid Kandili Özel programı Perşembe 21: 00'da canlı yayınla Kanal 7'de.

AA-Yeni Şafak- Haber 7
Bu haber toplam 1819 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2015 Şebin Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.