• Ankara15 °C
  • İstanbul16 °C
  • İzmir14 °C
  • Giresun17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Boş Okul Binaları Satılıyor
16 Haziran 2011 Perşembe 17:40

Boş Okul Binaları Satılıyor

İlçemiz; Biroğul, Alişar'ın (Kapaklı) ve (Killik), Baltaşı, Bayhasan, Suboyu, Yakınca, Yaycı Köyü ve Yaycı'nın Kozluca Mahallesinde bulunan Okul Binaları satılıyor...
Köyden şehre doğru yaşanan göç olgusu nedeniyle öğrenci sayılarının giderek azalması ve taşımalı eğitim sonucu kapanan bir kısmı köy yerleşim birimlerinde olan 9 okulun satışı, talep olması halinde kiralaması yapılacak.

Kapalı olan okulların atıl durumda kalması önemli ölçüde ekonomik değer kaybına neden olduğu gerekçesiyle kamu yararı da göz önünde bulundurularak kapalı bulunan ilköğretim okullarının 222 sayılı Yasanın 81'inci maddesi hükmü çerçevesinde satılması veya kiraya verilmesi kararlaştırıldı. Elde edilen gelirler ilköğretim hizmetlerinde kullanılacak.

Bu amaçla Milli eğitim Bakanlığınca İlçemiz dahilinde taşımalı eğitimden dolayı kapanan 9 adet okul ve arsasının satışı uygun görülmüş bu okullardan 1 adedi Maliye Hazinesine ve 8 adedinin ise Köy Tüzel kişiliğine ait olduğu belirlenmiştir. Köy Tüzel Kişiliklerine ait olan okulların Köy Tüzel Kişiliklerince Özel İdareye yetki verilerek satış işlemi ihale yolu ile yapılacaktır.

Ayrıca 9 okulun dışında taşımalı eğitimden dolayı kapanan ve eğitim-öğretim hizmetlerinde ihtiyaç duyulmayan okulların atıl duruma düşerek çürümemesi için talep olması halinde kiraya verilmeleri de sağlanacaktır.

İlçemizde Satışa Uygun Görülen Kapalı Okullar;
Biroğul (Kargir İlkokul - arsa ve lojman), Alişar Kapaklı İlköğretim Okulu (İki derslikli okul - Lojman ve arsası), Alişar Killik İlköğretim Okulu (Bir derslikli okul ve arsası), Baltaşı İlköğretim Okulu (İlkokul ve arsası), Bayhasan İlköğretim Okulu (İki derslikli Kargir Okul Binası - Lojman ve Bahçe), Suboyu İlköğretim Okulu (Bir derslikli okul ve odunluk), Yakınca İlköğretim Okulu (Okul - Lojman ve Arsası), Yaycı İlköğretim Okulu (İki derslikli Kargir Okul Binası - Lojman ve Bahçe), Yaycı Köyü Kozluca İlköğretim Okulu (Kargir Okul - Tuvalet ve Arsa)
Bu haber toplam 2622 defa okunmuştur
YORUMLAR
gözünüz doysun
şebinli
SAYIN ŞEBİNKARAHİSARLI HEMŞEHRİLERİM BİZİM İLÇEYİ YÖNETENLER GÖZÜ ÜÇ KURUŞLUK ESKİ OKULLARA DİKTİ BÜYÜKLÜK YAPIPTA KÖY DERNEKLERİNE DEVREDİLSE KÖY MİSAFİRHANESİ KÖY TOPLANTILARINI YAPILACAĞI SALONLAR OLARAK DEĞERLENDİRİLSE KÖYDEN BİRİSİ ÜÇ KURUŞA ALACAK O PARALARDA ÇARÇUR OLACAK KALICI İŞLERDE KULANILIRSA DAHA İYİ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM ÇOĞU KOYDE MUHTAR ODASI BİLE YOK MUHTARLIĞA DEVREDİLSE MUHTARLIK TESİSİ OLARAK BİLE FAYDALI OLUR. SELAMLAR
28 Haziran 2011 Salı 12:13
ŞEBİNKARAHİSARIM
HAKAN BAŞKAN
SAYIN HEMŞERİLERİM ATIL DURUMDA OLAN VE KAPANAN OKULLARIN YERİNE BU OKULLARIN EĞER KÖYDE SAĞLIK OCAĞI YOKSA SAĞLIK OCAĞI VEYA KÖY TÜZEL KİŞİLİĞİNE DEVREDİLEREK BİR TARAFI KÜTÜPHANE BİR TARAFI MİSAFİRHANE VE SPOR MERKEZLERİ KULLANILMALI YETKİLİLER BÖYLE DEĞERLENDİRME YAPARSA ÇOK SUPER BİROĞUL İLKOKUL MAHALENİN EN GÜZEL YERİNDE BURAYA BİR KÜTÜPHANE VE GENÇLER İÇİN BİLGİSAYAR-İNTERNET ORTAMI YARATILIRSA GENÇLERİMİZ KÖTÜ ALIŞKANLIKLARINDAN VAZGEÇER SAYGILAR.
18 Haziran 2011 Cumartesi 22:29
KÖYLÜDEN HELALLİK ALINACAKMI ?
Yaşar NALÇAKAN
Kanalizayon yok su yok bari olanıda almayın ellerinden,Anne tarafından BAYHASAN danım.Yazık ordaki MÜZE ve KÜTÜPHANE ye Artık Sn.Murat KÖMBE hoca ve Sn Metin KÖMBE Köyün harmanında yakarsınız o müzedeki Tarihi malzemeleri yazık emeğinize saygılarımla...
17 Haziran 2011 Cuma 15:35
Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2012 Şebin Haber Portalı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0530 464 28 45 / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA