• BIST 10471.32
 • Altın 2446.35
 • Dolar 32.8093
 • Euro 35.1341
 • Ankara 28 °C
 • İstanbul 29 °C
 • İzmir 32 °C
 • Giresun 26 °C
 • ŞEBİNKARAHİSARLILAR YARDIMLAŞMA DERNEĞİN’DEN TERÖR OLAYLARINA KARŞI ÇOK SERT AÇIKLAMA
 • ORDU-GİRESUN HAVALİMANI TURİZMİ CANLANDIRDI
 • ALİ KARANCI YAZDI ‘’YAPBOZ DEĞİL, PLANLI PROJELİ’’
 • RAMAZAN’DA GÖNÜLLERE UZANACAK SICACIK EL ŞEBİNKARAHİSARLILAR YARDIMLAŞMA DERNEĞİ’NDEN
 • AK PARTİ GİRESUN’DA SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ ETTİ

AV.Murat TOKER'in KALEMİNDEN...

AV.Murat TOKER'in KALEMİNDEN...
"2200 RAKIMLI EĞRİBEL TEPESİNDE 'ANLAMSIZ' BİN GİRESUN SEVDALISI"
2200 RAKIMLI EĞRİBEL TEPESİNDE 'ANLAMSIZ' BİN GİRESUN SEVDALISI


Bundan 24 yıl önce Bursa'dan, İstanbul'dan bir avuç Giresun sevdalısıyla Giresun'un ekonomisine katkısı olsun diye Giresun yaylalarında otçu göçü şenliklerini başlatmıştık.
O zaman Giresun'da politika yapan bazı hemşerilerimiz bu hareketimizi çok komik bulmuşlardı. Bizleri hemşerilerimiz Aziz Nesin'e havale etmişlerdi. Aziz Nesin bu Giresun delilerini yazsa da hep beraber gülsek demişlerdi.
İşte bizim 24 yıl önce başlattığımız 'komik' otçu göçü şenlikleri bugün Giresun'un ekonomik ve sosyal hayatında fındıkla yarışıyor.
Başta bizi komik bulan politikacılar olmak üzere 24 yıldır bütün politikacılar bizim başlattığımız yayla şenliklerinin kadrolu siyasi konuşmacıları oldular.
24 yıl sonra Bursa'dan, İstanbul'dan, Gemlik'ten, Giresun'dan hemşerilerimiz EĞRİBEL OSMAN AĞA TÜNELİ PLATFORMU olarak bir araya geldiler ve kamu oyunun dikkatini Giresun'un en önemli sorununa çevirdiler.
BOĞULUYORUZ NEFES BORUMUZU AÇIN
Bu tünel açılmazsa Eğribel'in iki tarafında yaşayan hemşerilerimizin güneşte kalmış kar gibi eridiğini, böyle giderse 5 yıl sonra yapılacak millet vekili seçiminde Giresun milletvekili sayısının üçe düşeceğini sorumluluk mevkiinde oturanlara hatırlattılar.
Milletvekillerimizden sayın Canikli Eğribel de kazma kürekle tünel açmayı 'ANLAMSIZ' bulmuş, Karayollarının tünel için çalışma yaptığını, bazı katılımcılarında siyaset yaptığını söylemiş.
Hangi Karayolları çalışıyormuş Samsun'dan Giresun'A kadar Karayolları levhalarına Karadeniz'de Giresun diye bir il olduğunu kabullenip karayolları levhalarına Giresun yazmayan Karayolları çalışıyormuş.
Giresun'da köyün birinde bir hemşerimiz komşusuna 'senin harman yerin çok büyük buradan bana da bir harman yeri ver fındığımı kurutayım demiş.'
Komşusu'da git başımdan 'ben senin ekmek bulduğunu istemiyorum, sen benden birde harman yeri istiyorsun' demiş.
Karayolları Karadeniz'de Giresun diye bir il yok demiş levhalarından ismini çıkarmış, biz birde EĞRİBEL'E tünel açmasını bekliyoruz.
Bundan yirmibeşyıl önce GURBETÇİ GİRESUN dergisini çıkardığımızda, Karayollarına levhalarda niçin Giresun ilinin isminin olmadığını sormuştuk, neredeyse Anayasa gereği diyeceklerdi.
O zaman Giresun milletvekili olan Burhan Kara'nın, Yavuz Köymen'in ve İstanbul'dan milletvekili seçilen hemşerimiz Temel Gündoğdu'nun girişimleriyle karayolları levhalerına Giresun ili de yazılmıştı.
Sayın Canikli'ye şöyle bir beyanat yakışırdı.
Karayolları Genel Müdürlüğü ile görüştüm. Bundan böyle benimde milletvekili olduğum Giresun ilini yok saymayacaklar, derhal Karayolları levhalarına Giresun ilini de yazacaklar.
Ayrıca Bursa'dan, İstanbul'dan, Gemlik'ten, Giresun'dan gelip Eğribel tepesinin başına çıkan, boşta gezenin baş kalfası olmayan bin hemşerime teşekkür ediyorum.
Aslında bütün Giresun milletvekilleriyle o gün o dağın tepesinde olup Giresun'un imdat çığlığını hep beraber duyurmamız anlamlı olurdu.
Bu hemşerilerimizin kazma kürekle Eğribel'de tünel açma haberlerinin çıktığı bütün gazeteleri toplayıp bakanın önüne koydum.
Sayın bakan bıçak kemiğe dayandı, bu istek Giresun'da ve gurbette yaşayan bir buçuk milyon Giresunlunun parti farkı olmadan genel isteğidir. Üstelik bu istek Giresunlunun anasının ak sütü gibi helal ve haklı bir isteğidir.
Sayın Canikli Eğribel tepesinde bir de politika yapanlar var demiş.
Bu girişimi düzenleyenler davetiyelerine açıkça yazmışlar hiçbir siyasi partinin yanında ve karşısında değiliz.
Bu hareket boğulan Giresunlunun imdat çığlığıdır.
Bu tip girişimlerde toplantılarda, şenliklerde maalesef yeni bir politikacı tipi görülmeye başladı.
Giresunlu oldukları için davet edildikleri şenlikleri, toplantıları, geceleri partilerinin toplantıları zannediyorlar.
Almanya'da hemşerilerimiz yüzlerce kilometre uzaktan bir araya gelip hasret gidermek için, Almanya'da doğup büyüyen çocuklarına Giresun kültürünü tanıtmak sevdirmek için gece düzenliyorlar. Giresun milletvekillerinde davet ediyorlar.
Gece katılan milletvekilinin söyleyeceği üç cümle var.
-Sizlere Türkiye'de istihdam yaratıp iş veremedik çoluğunuzun çocuğunuzun ekmek parası için el kapılarına muhtaç ettik. Gelmiş geçmiş ve bugün görev yapan bütün politikacılar adına sizlerden özür diliyorum.
-Kendinizi yalnız, sahipsiz hissetmeyin çağırdığınız her zaman yanınızdayız.
-Sizsiz Giresun'un tadı olmuyor. Yazın tatilde hepimizi Giresun'a bekliyoruz diyecek.
Ancak davetli milletvekili öyle demiyor. Almanya'da doğmuş büyümüş Giresunlulara;
Bizim parti varya bizim parti Espiyeden Ericeğe çıkarken yol kenarındaki çeşmenin yalağına yağışlarda çamur dolmuştu onu boşalttı.
Bizim parti varya bizim parti fırtınanın Karaovacık yoluna devirdiği ağacı kaldırdı.
Bizim parti varya bizim parti heyelanın Eğribel tepesine düşürdüğü taşı kaldırdı.
Almanya'da yüzlerce kilometreden hasret gidermek için bir araya gelen hemşerilerimizin bir dakikası bile kıymetli, onlar sayın milletvekillerini partisi için davet etmiyorlar. Giresun milletvekili olduğu için çağırıyorlar.
Bu tip toplantılarda kim politika yaparsa sadece antipati topluyor. Bizim Eğribel Osman Ağa platformunda da politika yapan olduysa sadece antipati toplamıştır.
Bugünkü politikalarla Eğribel tüneli bitip açıldığında, Türkiye'de ve Dünyanın her yerinde bütün ders kitaplarına konu olacak.
Yerli ve yabancı turistler gelip bu tüneli gezecekler.
Turist rehberi gelen turistlere bu tünelin Eğribel'in iki tarafında yaşayan yüzbinlerce Giresunlunun nefes borusuydu.
Devleti yönetenler onların çığlıklarını duyup zamanında bu tüneli açmadıkları için yüzbinlerce Giresunlu çoluk çocuğunun nafakasının peşinden baba ocaklarını terk edip büyük şehirlere göçtüler, sizinde gördüğünüz gibi tünelin içinden geçecek Giresunlu kalmadığı için göçen halk bu tünelin ismini BOŞ TÜNEL koydular.
Giresun milletvekilleri Samsun'dan Giresun'a gelirken bırakın Ordu'yu diğer Karadeniz vilayetlerini Ordu'nun Ünye ve Fatsa ilçelerine baksınlar Giresun'mu daha vilayet gözüküyor yoksa Ünye ve Fatsa'mı?
Bu tünel açılacak'mı? AÇILACAK
Hemde en kısa zamanda,
Kim açacak?
Gurbette ve Giresun'da yaşayan birbuçuk milyon Giresun'lu açacak.
Örneği varmı? VAR
Isparta Antalya yolu
Bundan 20-25 yıl önce her siyasi görüşten Isparta'lı bir araya gelip Isparta-Antalya yolunu açma derneği kurdu.
Önce halka bu yolun önemini anlattılar. Halkın baskısı karşısında Isparta valiliği kendi makine parkını ve belediyelerin makine parkını harekete geçirerek Toros dağlarını peynir dilimi gibi kestiler ve Isparta Antalya yolunu açtılar.
Bunda 150 yıl önce dozer yok kepçe yok, greyder yok, dinamit yok, kamyon yokken Halil Rıfat Paşa kazma kürekle dağları deliyor da, bugün Giresun Valiliğinin ve Belediyerin elinde bu kadar iş makinesi varken Eğribel Tünelini niye açmasın.
Giresun'a lazım olan Halik Rıfat Paşa gibi bir Vali ve onun arkasında duracak iktidarıyla muhalefetiyle 5 milletvekili.


AV.MURAT TOKER
www.giresunoncelikleri.com

Bu haber toplam 7881 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2015 Şebin Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.